Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym

Styl industrialny to jeden z trendów wnętrzarskich, który wciąż pozostaje aktualny – kochamy go za prostotę, surowy charakter i szerokie pole do interpretacji jego założeń. Co więcej, aby urządzić mieszkanie w tym klimacie, nie musisz być właścicielem pofabrycznego loftu. Industrialny charakter nadasz wnętrzu stosując odpowiednią kolorystykę, wybierając meble i dodatki, które będą kojarzyć się z wyposażeniem starych fabryk. Bez problemu styl ten może być zastosowany zarówno w przestrzeni, którą są nowe domy, jak i w tanim segmencie.

 

Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 50. ubiegłego wieku bardzo popularne stały się pomieszczenia fabryczne i warsztatowe, przerobione na tanie mieszkania użytkowe. Początkowo mieszkali w nich przedstawiciele klasy średniej, jednak z czasem zdobyły serca bardziej zamożnych mieszkańców oraz artystów, którzy w loftach łączyli pracownie z przestrzenią do życia. Jak industrialny klimat wprowadzić do wnętrza naszego domu lub segmentu w cenie mieszkania?

 

Odpowiednia aranżacja

Przede wszystkim stawiamy na otwartą przestrzeń i rezygnujemy z zamkniętych pomieszczeń. Kuchnię łączymy z jadalnią, sypialnię oddzielamy od reszty mieszkania np. dużym, metalowym regałem z książkami. Staramy się uzyskać tyle otwartej przestrzeni, ile to możliwe. Okna w pofabrycznych loftach były duże i niezasłonięte, w domowej wersji rezygnujemy z firanek i zasłon, a stosujemy  minimalistyczne rolety rzymskie, które zasuwamy jedynie na noc.

             

Fabryczna kolorystyka

We wnętrzach w stylu industrialnym bardzo ważna jest kolorystyka – wybieramy kolory stonowane, przygaszone, a często „przybrudzone” bielą, takie jak szarości i beże. Możemy postawić również na „total white”, czyli wszystkie ściany w klasycznej bieli, które będą stanowiły doskonałe, nienarzucające się tło dla efektownych dodatków i mebli. Ważnym akcentem są elementy takie jak masywne lampy, karnisze czy grzejniki, które dla kontrastu wybieramy w kolorze czarnym. Mile widziane są również akcenty w odcieniach brązu i miedzi.

Kluczowe elementy wystroju industrialnego 

Styl pofabrycznych loftów unika perfekcji. Masz w domu niewykończoną ścianę z widocznymi cegłami? Doskonale, będzie elementem dekoracyjnym. Nie ukrywamy wystających rur, kabli czy grzejników, a wręcz przeciwnie – eksponujemy je. Wybieramy meble noszące ślady użytkowania, retro drewniane komody lub metalowe szafki rodem z fabrycznych korytarzy. Łączymy drewno z metalem i stawiamy na kreatywność – drewniana skrzynia na wojskowe naboje może być doskonałym siedziskiem lub miejscem, w którym przechowujemy np. butelki z winem.

Pofabryczne oświetlenie

Oświetlenie to zawsze wisienka na torcie, dzięki której możemy stworzyć perfekcyjny klimat w naszym domu. W tym wypadku wybieramy duże, wiszące lampy w metalowych oprawach, które przypominają oświetlenie np. z warsztatu samochodowego. Równie śmiało możemy zrezygnować z kloszy i zawiesić same żarówki na kablu. To drugie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku mniejszych segmentów pod Warszawą. 

Styl industrialny dąży do prostoty i surowego minimalizmu również w kwestii oświetlenia, więc wybieramy proste, metalowe lampy czarne lub w stonowanych kolorach.

 

Marzysz o własnych czterech kątach utrzymanym w stylu industrialnych loftów?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą domów i mieszkań w Lesznowoli.

Wszelkie prawa zastrzeżone
VIP Biznesu 2023

Vip Biznesu 2023