Uwolnij swoją przestrzeń - urządzamy mieszkanie w stylu minimalistycznym

Obecna od kilku sezonów moda na minimalizm nie spuszcza z tonu – choć modyfikowany i urozmaicany wciąż nie traci na aktualności. W ten sposób urządzane są zarówno segmenty blisko Warszawy, jak i mieszkania w stolicy. Powstają kolejne tendencje, które stają w opozycji do jego ascetycznych założeń, jednak wiele osób wciąż czuje potrzebę oczyszczenia najbliższej przestrzeni z nadmiaru zbędnych przedmiotów. Stanowi to odpowiedź na chaos rzeczywistości, w której na co dzień żyjemy, jest wyrazem tęsknoty za ograniczeniem bodźców, wyciszeniem i osiągnięciem stanu równowagi. Ponieważ mniej znaczy więcej.

Aby stworzyć wnętrze nowego domu w stylu minimalistycznym, które nie będzie sprawiało wrażenia niekończonego, musimy przeanalizować kilka najważniejszych założeń tej stylistyki. Optymalne zagospodarowanie przestrzeni, osiągnięcie maksimum prostoty oraz funkcjonalności nie jest łatwym zadaniem, jednak trzymając się kluczowych założeń, uda nam się stworzyć minimalistyczne wnętrze idealne.

Siła kontrastów

Minimalizm to przede wszystkim konsekwencja. Musimy dokładnie wiedzieć, co nam się podoba, z czego możemy zrezygnować, a co jest nam absolutnie potrzebne. Dotyczy to przede wszystkim kolorystyki urządzanego wnętrza, która powinna być monochromatyczna i zdecydowanie stonowana. Nie oznacza to jedynie bieli, możemy wybrać inne kolory, ale w wersji przygaszonej i oszczędnej. Doskonałym rozwiązaniem jest również zestawienie kontrastowych kolorów w postaci wyróżnienia jednej ściany w dominującym odcieniu lub elementów np. wnęki lub belki stropowej.

                         

W przypadku minimalistycznej stylistyki kluczowy jest również wybór materiałów, którymi wykańczamy wnętrze. Minimalizm lubi surowe, chłodne materiały takie jak np. beton architektoniczny, który możemy zastosować w łazience, kuchni lub salonie. Mile widziany jest również klasyczny marmur oraz jego imitacje, szkło, a także drewno, które doskonale komponuje się z elementami z betonu.

                                                          


Tylko to, czego naprawdę potrzebujesz


Minimalistyczne wnętrze to otwarta przestrzeń, która – w miarę możliwości – nie jest zaburzona niepotrzebnymi ściankami działowymi czy drzwiami. Jest to możliwe, jeżeli zdecydujesz się na segment w cenie mieszkania. Stawiamy na funkcjonalne rozwiązania i redukujemy liczbę mebli oraz sprzętów użytkowych do minimum. W tym punkcie musimy się zastanowić, co jest nam najbardziej potrzebne. To, co nas najbardziej interesuje, to jakość wykonania i użytych materiałów, która gwarantuje nam długi czas użytkowania.

                        

Meble, które wybieramy do minimalistycznego wnętrza to proste elementy wyposażenia, które jednak mogą posiadać ciekawą, czasami nawet futurystyczną formę. Rezygnujemy ze wszystkich zbędnych dodatków np. wyposażając kuchnię w szafki, które nie posiadają uchwytów lecz mechanizm umożliwiający otwarcie po naciśnięciu drzwi. Stawiamy na funkcjonalne rozwiązania w kwestii przechowywania przedmiotów, które pozwolą nam okiełznąć chaos i utrzymać porządek.

Oszczędność dodatków

A jak sprawić, aby minimalistyczne wnętrze Twojego nowego segmentu nabrało cieplejszego charakteru? Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz dodatków, które do niego wprowadzimy, jednak zaleca się ograniczenie ich ilości, aby uniknąć przesytu i bałaganu. Fotografie, grafiki i obrazy pozwolą nadać wnętrzu osobisty wymiar, pamiętajmy jednak, aby  komponowały się z resztą wystroju mieszkania.

                                 

Pamiętajmy o tym, że funkcję dekoracyjną mogą również pełnić przedmioty użytkowe takie jak np. lampy lub kwietniki. Na tej płaszczyźnie możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybrać egzemplarze w kontrastowym do reszty wystroju kolorze lub o oryginalnej formie, które ciekawie będą wyróżniać się na tle całej aranżacji bez zakłócania minimalistycznego charakteru całości.

Minimalizm to trend, który przemawia do Twojej wyobraźni? Możesz wprowadzić go do swojego wnętrza
zapraszamy do zapoznania się z oferta domów w Lesznowoli.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Firma roku 2017

Firma Roku 2017